“CANKU7” Röportajı: Türkiye’de CS:GO Çok Zor!


Ülkemizin yükselen CS:GO oyuncularından Cankut “CANKU7” ÇELİK ile yaptığımız röportajı sizler için derledik.

Counter-Strike oynamaya ne zaman başladın ve bu hayatında nelerin değişmesine neden oldu ? Profesyonel olarak oynamaya ne kadar süre sonra başladın ?

CS 1.6’dan başladım oyuna başta internet cafede arkadaşlarımla oynamakla ilerledi sonra gather diye bir site olduğunu duyduk. Sonra adı sanırım mirc’di onu keşfettik felan öyle ilerledik bir süre, public oynuyorduk öyle arkadaşlarımla sonra CS:GO çıktıktan 1.5 sene sonra başlamıştım başta matchmaking (mm) oynuyorduk. Sonra yine FACEiT ve ESEA keşfetmiştik ama daha çok FACEiT oynuyorduk solo çok oynardım sıkılmazdım günde o zamanlar 20 saat oynadığımı biliyorum daha sonra bir gün solo maça girdiğimde reaks,bishop,key,opcin,kenb geldi maçıma uzaktan tanıyordum hepsini tabi bi muhabbetim yoktu sonra tanıştık reaks bu işte ilerlememde çok yardımcı oldu belkide onun sayesinde burdayım. Ama aslını sorarsanız türkiye’de pro değiliz bunun çok fazla sebebini sayabilirim lafı uzatmadan kısaca yarı-proyuz ve o şekilde ilerliyoruz ve 4 yıldır bireysel olarak bu şekilde ilerliyorum.

Her gün kaç saat antreman yapıyorsun ve bu kadar çok Counter-Strike ilebu kadar ilgili olmak seni yorgun düşürüyor mu yani oyundan uzaklaşmakistediğin zamanlar oluyor mu? Sen ve takım arkadaşların Counter-Strike’ıtam zamanlı mı oynuyorsunuz yoksa sizin başka iş/meslekleriniz de varmı?

Eskiden olsaydı bu soruya net bir cevap verebilirdim. Çünkü çok fazla zamanım vardı ve yaşım ufaktı tek derdimiz okul okumaktı ders çalışmaktı ve oyuna zaman bulabilmekti. Gerçekten tamzamanlı oynadığımda tüm zamanımı oyuna yığıyordum klasik bir şekilde aim_botz ve DM kasıyordum. Çok fazla pov demo izleme alışkanlığı etmiştim çeşitli programlar bulmuştum bunun içinde notlarımı alıyordum farklı smoke , molly , flashlara çok çalışıyordum. Kendi mesleğim aslında Bilişim üzerine ve aynı zamanda Üniversitede tarım bitirmiştim. Fakat şuan ünlü bir şirketin ocp manager asistanlığını yapıyorum. Çünkü yaş ilerledikçe ihtiyaçlarımız artıyor hayata atılmamız gerekiyor oyuna çok fazla eskisi gibi kafa yoramıyorum o yüzden de şuanda performansım düşük ve zaman zaman sıkılıyorum çünkü hep aynı şeyleri yaşıyoruz aynı sorunlarla mücadele ediyoruz bunlarda insanı bir süreden sonra sıkıyor. Ara sıra yayın açıp keyif aldığım insanlarla oyun oynuyorum eğlenmeye çalışıyorum ve ek olarakta turnuvaları kovalamaya çalışıyoruz şuan ki kadromuzla en yakın ESL turnuvası var daha sonra gidebilirsek İran/Tehran da düzenlenecek bir lan game turnuvası var elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

 Kariyerin boyunca karşılaştığın en zor oyuncu ve takım kimlerdi? Bu oyuncuya/takıma karşı oynamak seni bir oyuncu olarak nasıl geliştirdi ?

2 seneye yakın Rank S oynamıştım. Yabancı takımlarla denemek çok istiyordum daha sonra 2 yabancı takımla farklı farklı zamanlarda oynadım ve gerçekten zordu çünkü iletişim problemleri çok fazla oluyor ya da yanlış anlatımlar roundları kaybetmemize neden oluyordu en çok zorlandığım kısım bu.

Türkiye’deki Counter-Strike sahnesinin durumu nedir ve bu platformu geliştirmek için ne yapmak istiyorsun ? Sence diğer oyuncular kendi hedeflerini Avrupa sahnesinde gerçekleştirebilecekler mi?

Türkiye’de geri olan çok şey var en başta maddiyat , sponsorluklar , farklı tarzda turnuvalar ve ligler. Daha sonra takımların tam profesyonel olmaması sadece parasal anlamda ilerlemeleri saçma her ESL turnuvasına girerken bir çok takım arenaya adım atıyor. Daha sonra ESL turnuvası bittikten hemen sonra herkes geri çekiliyor sadece turnuvalık kadro yapıyorlar bu da herkesi yıpratıyor ve oyuncu olduğumuz içinde bizimde hatamız var empati yaparak ilerlemiyoruz işimizi değilde egomuzu kasıyoruz bunlar çok yanlış şeyler olmakla birlikte bir zaman sonra belki ilerler diye düşündüğümüz oyunun temelden kırıldığını görebiliyoruz. Avrupada bir şey yapmak zor değil aslında sadece kurduğunuz o 5 kişinin ve varsa(olmalı) muhakkak işinin iyisi bir KOÇ güzel bir organizasyon ve daha sonra sürekli kendine yenilik katarak ilerlemek rakipleri çözmen ve bir süre onlarla o yerlerde ya da pracclarda mücadele ettikten sonra onların seviyelerine yaklaşıyorsunuz bu da sizin bir sonraki turnuvada o takımı yenme şansınızı arttırıyor. O yüzden kurulan takımların daha uzun ömürlü olmasını istiyorum ve daha doğru şekilde çalışmasını.

 Kısa dönem için takım olarak kendinize ne gibi hedefler koydunuz?Ufuklarda yeni Online – LAN turnuvaları var mı?

Açıkcası çok fazla kadro değişikliği oldu. Amacımız başından beri ESL çünkü şuan ki ödülleri tatmin edici o yüzden ESL odaklanmaya çalışıyoruz olabildiğince kısa dönemde yapılacak en iyi ihtimaller arasında ESL var yeni başlayan bir takım için en mantıklı karar oydu ve o şekilde ilerledik. CSGOBLACK ROCKS 2020 turnuvası vardı takıma girdiğimde daha sonra hiçbir şey çalışmamıza rağmen vurdumkoş takımını finalde yenerek kazandık. Ordan da iran/tehran rog arena da düzenlenicek langame biletini kaptık.

Geleceğin hakkında biraz konuşalım. Gitmek istediğin takımda neye önem verirsin?

Bulunduğum takımda kafa olarak rahat olmalıyım sürekli bir başarı psikolojisine sokmamalılar bu oyunda başarı hemen gelmez. Ama bu biraz farklı bir deyim olur kısacası şöyle anlatayım bazı takım vardır daha hızlı ilerler ama eksik çalışır. Bazı takım vardır yavaş ilerler geç bitirir işlerini ama tam çalışır burdan ne demek istediğimi çıkarıcağınızı umuyorum. Geleceğim hakkındaysa dediğim gibi hayata yetişmem gerekli şuan askerliğim 1 yıl daha tecilli ve başka bir işte çalışıyorum tabii ki oyunuma zarar vermiyor bu iş yakın bir zamanda nişanlanmayı ve evlenmeyi düşünüyoruz şuanda aramızda bir söz taktık ve ilerliyen süreçlerde nasıl bir yol alacağım hala net değil. Ama oyunu bırakmış olsam bile koç olarak ya da bir takımda farklı pozisyonlarda rol alacağıma inanıyorum ve o şekilde ilerleyeceğimi düşünüyorum. Çünkü espor farklı bir platform ve ilgi çekici ki o kadar anılarımız hatıralarımız var bunları bıraktım diye bitiremem.

Esporcu olmaya nasıl karar verdin, bu süreçte neler yaşadın ve nasıl ilerledi?

Aslında bu işe yukarda da belirttiğim gibi “reaqs” dahil etti. Bende bilmiyordum böyle bişeyler olabileceğini ama şanslıydım bu konuda çünkü tanıştığım herkesi sevmiştim. İlk takımımda Dark Passage’dı oda benim için ayrı mutluluktu çünkü CS 1.6 oynarken adlarından sıkça söz ediyorlardı. Kısacası solo faceit oynaya oynaya bu yerlere geldim hiç imkansız değil sadece kendinize güvenin ve yaptığınız işi sorgulayarak ilerleyin bir emek veriyorsanız onun karşılığını muhakkak alırsınız.

Türkiye’de CSGO ve Espor hakkında ne düşünüyorsun? Bu gelişimi ve platformu 5 sene sonra nerede görüyorsun?

Türkiye’de CS:GO çok zor çünkü diğer oyunlara yatırılan değeri görmüyorum. CS:GO sanki bir Espor oyunlarından değilmişte standart cafe turnuvasıymış görünümü veriliyor ve hiçbir sponsor destek olmak istemiyor. Bu da benim onları ön-yargılı davrandıklarına itiyor. Aynı şekilde ESL Türkiye’nin düzenlediği turnuvalar gibi aralarda da o şekilde turnuvalar düzenlese çok fazla seçenek olur belki bu takımları tatmin eder çünkü ESL 6 ay arayla oluyor ve aralar çok boş kalıyor ve takım mental olarak düşüyor ayrılıklara gidiyor tatmin edici şeyler olmadığı içinde takımlar sabit kalamıyor. Aynı şekilde organizasyonlarda bu desteğini sürdürmüyor. Çünkü PR yok Reklam yok ve tabii ki para da yok. 5 Yıl içinde umarım sponsorlar, takımlar bu ön yargılarını götürür ve çeşitli turnuvalar etkinlikler düzenleyerek ilerleme kaydedebilirler ve gelecek csgo genç yetenekleri bunları görür ve herşeyinden yararlanırlar ilerleyebilirler.

Aktif olarak takım arayışı içerisinde olduğunuzu görüntülüyoruz, şuanda takımınızda hangi oyuncular bulunuyor?

Aktif olarak takım arayışındayız evet bunu en çok iran/tehran için istiyoruz çünkü desteğe ihtiyacımız var. ESL’inde başlamasıyla birlikte başta kurduğumuz kadrodan çok farklı bir kadrodayız.Onuda kısacası şöyle açıklayım. Kero ve Sterben kadrodan çıktılar belli bir zaman aralıklarıyla biz de onların yerine yT ve Biskuit’ i kadroya dahil ettik şuan için.

Aktif Kadromuz;
Cankut “CANKU7” ÇELİK
Can “Cizzx” PARS
Sencer “SencerEZ” BASCİN
Berkay “Biskuit” ÜREL
Yiğit “yT” ÖZDEN

Röportajımızı bitirmeden okurlarımıza söylemek istediğin bir şeyler varmı?

Röportaj yaptığımız için teşekkür ederim. Yeni bir oluşum kurmuşsunuz umarım istediğiniz sonuçları alırsınız. Bu tarz işlere her zaman destek verip arkalarında duruyorum çünkü önemli şeyler. Ek olarakta bizim yanımızda bize desteklerini gösteren ve bizi mutlu eden arkadaşlarımız, kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Herkesi destekleyin birlik beraberlik kuralım içimizdeki hasetleri bırakıp her işte normal olaylarda yaptığımız gibi beraber olalım ve şu ortamın daha iyi olması için çabalıyalım turnuvalardan iyi sonuçlar alalım ve ilerleyelim. Şimdiden tüm takımlara başarılar…