Dünya Senin: Democracy 3


Politikanın ip üstünde, entrikalarla dolu ve stratejik dünyasına oldukça tatmin edecek boyutlarda değinen Democracy 3; düşük sistem gereksinimleri, uzun soluklu stratejik altyapısı ve oyun yapısı ile yeni başkanlara duyrulmayı bekleyen ve “saklı kalmış” strateji/politika oyunlarından birisi.

Politika, demokrasi ve adalet… Doğru ellere tahsili zorunlu olan bu üç kavram, Democracy 3 ile senin ellerine geçiyor. Oyunda, seçtiğin ülkenin başlıca kanatlarının desteklerini yitirmeden onu daha rahata, huzura ve refaha eriştirmen gerekiyor. Tabi bu hiç kolay değil. Neticede bir ülkenin bütün siyasi ve sosyal kanatlarını bir arada tutmak, ekonomiyi daha da iyi bir hale getirmek ve ülkeyi kalkındırmak iyi bir strateji olmadığı sürece epeyce zahmet istiyor.

Ülkenin bütün durumları; enerji kullanımından suç oranlarına kadar bütün denetimi el altında tutmak çoğu zaman işleri çıkmaza sokuyor. Oyunun “vanilla” diye tabir edilen orijinal sürümünde oynanabilir olan ülkeler ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya ve Avustralya gibi ekonomik durumları nispeten iyi olan, stabil iç politikalara sahip ve güçlü ülkeler olsa bile oyunun büyük ve mod-friendly yani mod yapan/uğraşan topluluğu sayesinde hemen her ülke oynanabilir durumda. Oyunun başında mali dengesi +100 milyar olan bir ülkenin yanında, bu sayede trilyonlarca borcu olan ve çeteler tarafından yönetilen Afrika ülkelerini refaha ulaştırmak için çabalayabiliyorsunuz. Tabi yeni oyuncular için pek önermesem bile realist olan ve zorluktan hoşlanan oyuncular için oldukça eğlenceli bir deneyim olacaktır.

Oyunun sunduğu bir diğer güzel özellik ise önceki oyunlarda yaptığınız icraat ve eylemlere göre sizin sosyo-politik haritanızı çıkaran bir şablon sunması. Bu özelliğin kattığı ufak ama eğlenceli artı ile önceki yönetimlerinizde izlediğiniz yolu, yaptığınız icraatleri ve iç stabilitenizi görebiliyorsunuz.

Strateji, yönetim ve politika oyunlarından hoşlanan, kapsamlı düşünmeyi seven ve ilerleyiş üzerine kurulu oyunlardan keyif alan oyuncular için eğlenceli bir alternatif olan oyun, bunun yanında alternatif dünya oyunlarından hoşlanan insanlar için de biçilmiş kaftan. İster bir ütopya kurun, isterseniz polis devleti olun; dünya senin!