Ekin Odacıoğlu Röportajı; Türkiye Espor Sektöründe Değişmesi Gereken Çok Şey Var!

Ekin Odacıoğlu Röportajı; Türkiye Espor Sektöründe Değişmesi Gereken Çok Şey Var!

Dark Passage, Crew, BPI Gibi profesyonel espor takımlarında isminden fazlaca bahsettirmiş, ülkenin önde gelen menejerlerinden birisi olan Ekin”Maestro”Odacıoğlu ile yaptığımız röportaja hep birlikte göz atalım.

Ekin Odacıoğlu Kimdir? Ne iş yapar? Geçmişteki mesleği nedir?

Ben 9 yaşından beri tutku ile oyun oynayan ve rekabeti her zaman takip etmiş (zamanının imkanlarıyla elbet) bir oyuncuyum aslında. Rekabetin artması ve esporun bir sektör haline dönüşmesi ile 11 yıldır bu sektörde yer alıyorum ve elimden geldiğince hem sektör hem de kültürün kendisi için geliştirmeler yapmaya çalışıyorum. Sanat Yönetimi okudum fakat üniversite çağındayken direkt espora giriş yaptığım için aslında önceki bir mesleğim olmadı. 

BPI Serüveni nasıl başladı? Nasıl son buldu?

BPI serüveni, LoL’ün TR lokalizasyonu ile başladı aslında. BPI ilk başta benim tarafımdan düzgün ortamı olan oyuncuya değer veren bir kulüp olarak kurulmuştu ve güzel işler yapma amacıyla yola çıkmıştım. Gel zaman git zaman takım tanınmaya ve büyümeye başladı (bir ara ülkedeki tek multi-gaming club olarak yer alıyordu). ŞL’ye çıktığımızda ise profesyonel hayata geçiş yapmış bulunduk. Serüvenin bitişi ise maalesef 2015te geçirdiğimiz kötü bir sezon ile relegate maçlarında yenilerek ligden düşmemiz ile son buldu. 

Ülkede Espor hızlı bir şekilde gelişse de seviyenin henüz istenilen durumda olduğunu söylememiz pek mümkün değil. Bu yavaş gelişime neden nedir?

Yavaş gelişmenin bence en büyük sebebi ülkenin genel ekonomik durumudur. Yurtdışı transferleri yapmaya artık takımların gücü yetmiyor ve doğal olarak lokal oyuncu havuzuna yönelmiş olarak devam ediyorlar. Evet gençlere şans vermek tabii ki çok yapıcı bir tutum fakat markaların ilgisini çeken “famous persona” denilen esporcuların sayısı az kaldığında doğal olarak piyasa değerleri de buna göre daralıyor. Ülkemizin ekonomisi düzeldiği taktirde takımlarımızın gereken yatırımı ve işleyişi sağlayıp sektörü tekrar büyütebileceğini düşünüyorum.

Dark Passage serüveninizde büyük transferler gerçekleştirdiniz, bu transferlerin arka planı nasıl gelişti?

DP’deki yaptığım Caps transferi vardı benim bir tek, o mevsimin başında CREW menajerliğini yapıyordum ve takımımızda Wickd bulunuyordu. DP’ye geçeceğimden bahsettiğimde Final oynayacağımızı tahmin ettiği için bana Caps’i önermişti ve direkt olarak ona gitmiştim. O sırada terör olaylarından dolayı ailesi çok sıcak bakmasa da babası ile mütabık kalıp bir şekilde buraya gelmelerini ve takıma katılmasını sağlamıştık. Xerxe ise CREW Yükselme Ligi’nde iken keşfettiğim bir oyuncuydu. DP’ye mevsim başında gelmiş olması Caps’in de gelmesiyle beraber çok iyi bir ikiliye sahip olmamızı sağladı. KaKAO konusunda ise tatlı dil diyebilirim 🙂

TESFED Ve Yeni kurulan Avrupa Espor Federasyonu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu tarz organizasyonların sektördeki yeri tam olarak oturmadı daha diye düşünüyorum. Futbol gibi özel şirketin değil kamuoyunun olan bir oyunun federasyonluğunu yapmaya benzemiyor doğal olarak. Şirketlerin insiyatifleri ve kararları “özel mal” olarak geçen bu oyunlarda son sözü noktalıyor genelde. Federasyonların espor ekosistemini kalkındırmak ve regüle etmek amacıyla hareket etmesi çok çok yararlı olur, şayet bir aidiyet isteniyorsa, bu aidiyetin en büyük parçası hep espor takımları olarak kalacaktır. 

Türkiye Espor sektöründe değişmesi gereken kesin gözüyle baktığınız bir sistem varmı? Var ise sebebi nedir?

Türkiye espor sektöründe değişmesi gereken çok şey var ama esporun icra kısmından ziyade dışarıdan aldığı etkileşim ve girdilerin sistemlerinin değiştirilmesi gerekiyor bence. Markaların takımlara ve genel olarak espor sektörüne çok yabancı olması (hala), ve verimli çalışmalar yerine klişe “old school” diyebileceğimiz yaklaşımlarla etkileşime girmeye çalışması kesinlikle değişmeli.

Espor ekosisteminde menejerlerin payı nedir? Sektöre nasıl etki edebilirler?

Espor ekosisteminde menajerlerin payı aslında ön planda görünenden çok daha büyük. Çünkü mantıken bir iş yerini yönetmek durumundasınız ve profesyonelliğe yeni adım atmış insanlar da var burada. Bu insanların aralarındaki ilişkilerden, o iş yerinin ihtiyaçlarına veya takımın genel gidişatına kadar büyüklü küçüklü her işi menajerler üstleniyor. 

Son günlerde yaşanan dombledoge olayı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dumbledoge olayı hakkında açıkçası çok bir şey düşünemiyorum, çünkü empati yaptığımda Kemal’in yaşadıklarının gerçekten kalp kırıcı olduğuna eminim. Bunun üstüne düşünmek veya yorum yapmak yerine bu kalp kırıklığının gelecekte yaşatılmayacağı ortamları oluşturmamız gerekiyor bir kültürün parçası olarak. Esporun kesinlikle ayrımcılık veya nefret söylemlerinden arınmış ve uzakta olmasını temenni ediyorum. 

Ülkemizde Espor alanında ilkler olsa da henüz büyük bir başarı yakalayamadık sizce bu başarıyı yakalayacağımızı inanıyor musunuz?

Ülkemizin durumu ve genel başarı gidişatımıza bakarsak Global Arenada çok bir başarı yakalayabileceğimizi realistik çerçeveler içerisinde düşünmüyorum, belki çok büyük bir sürpriz olur onu tahmin edemeyiz tabii ki ama, kağıt üstünde ve performans kıyasında baktığımızda daha gitmemiz gereken çok yol olduğu aşikâr.

Ekin Odacıoğlu olarak Türkiye’deki Espor’un gelişimi ve sektör hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Major Region dediğimiz EU-NA-CH-KR gibi bölgelere göre kesinlike 10 kat yavaş olduğunu görebiliyoruz. Geçmiş bazı cevaplarımda belirttiğim gibi çoğunlukla ülkemizin durumu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Brezilya da bizim gibi bir ülke aşağı yukarı fakat ekonomileri o kadar bozulmadığı için son zamanlarda devam edebiliyorlar aynı eski TCL’in gücü benzeri ile. 

Sadece bu röportaj için özel olarak kariyerinizdeki en ilginç olayı paylaşır mısınız?

 Bu sorunun daha önce hiç sorulduğuna şahit olmamıştım, orjinal bir soru olmuş tebrikler 🙂 Lucete olayı diyeyim o halde.  (başka olaylar var fakat açıklanması doğru olmaz maalesef)

Röportajımızı bitirmeden okurlarımıza söylemek istediğin bir şeyler varmı?

Okuyan herkese teşekkür ederim, yakında espora büyük katkı sağlayacak ve belki de yeni bir sistem haline gelecek bir proje ile karşınızda olacağız. Çok az kaldı, takipçilerime sevgiler.