Minecraft’ın Akılalmaz Başarı Hikayesi


Nasıl oldu da piksel piksel grafikli, müziksel anlamda bir “çağ açmamış” ve ana hikayenin hak getire olduğu bir oyun, yeni dönem oyunculuğun kültleşmiş temel yapı taşlarından biri haline geldi?

Markus Alexej Persson, nam-ı diğer Notch, 2009 yılında belki de, kendisinin günümüzdeki ” online streamer” diye tabir ettiğimiz canlı yayıncılığı doğuracağını, YouTube’da “oyun videosu” kültürünü yaygınlaştıracağını ve daha da önemlisi kendisine milyar dolar kazandıracak bir oyun yapacağını tahmin bile edemezdi. Birkaç blok ve düz bir araziden oluşturduğu bir dünya, 64-bit & küp formasyonunda eşyalar ve çeşitli kahramanlar ile yola çıkan Persson, bu değişik oyuna “Minecraft” adını verdi.

Minecraft, tarihi boyunca ne grafik açısından ne hikaye, ana tema açısından ne de müziksel açıdan “en iyisi” olmayı hedefleyen bir oyun olmadı. Aksine, bu yönlerini olabildiğince basit tutan oyun, 2009-2010 gibi bir yıl için radikal bir hamle sayılabilecek şekilde “yaratıcılık, yapım ve açık dünya” temalarına yöneldi.

Radikal bir hamle diyorum, zira o dönemlerde “online” oyunculuk kültürü ülkemizde büyük bir çoğunluk ile yalnızca internet kafelerin “LAN” bağlantısı ile sınırlı olduğu için, oyun piyasasında en çok pay sahibi oyunlar hikaye bazlı oyunlardı. Dünyada da bu açıdan pek bir fark olmadığı için, bugün pazar paydası yüksek olan “Fortnite, PUBG, LoL” gibi oyunlar o zamanlarda yalnızca bir hayaldi. Bu sebepten dolayı o dönemlerde çok kaliteli hikaye tabanlı oyunların yapılmasının yanı sıra, devam oyunları da bir hayli iştah kabartıcı olurdu.

Böyle bir ortamda tohumları atılan Minecraft, ilginç bir şekilde bunlara göz dikmek yerine bambaşka bir yol ile, oyunculara yeni bir “sandbox” kültürü sunmaya yönelik adımlar attı. İnsanlar yönlendirilmekten ziyade kendi kendilerine bir şeyler yapma, bir şeyler inşa etme ve apaçık bir dünyayı keşfetme fikrini de oldukça beğendiklerinden olsa gerek, Minecraft bu yönüyle bile milyon dolarlık oyunları basit grafiklerle solladı.

Keza o dönemlerde yeni yeni ortaya çıkan YouTube adlı video platformu ve içerik sağlayıcıları, “madem bir oyun oynuyoruz neden bunu başkaları ile paylaşmayalım ki?” fikrinden yola çıkarak günümüz “yayıncılık” kültürünün oluşmasında ve oyunculuk kategorisinin bu kadar yaygınlaşmasında önemli rol oynadı. Pek tabi, Minecraft ucu epeyce açık bir oyun olduğu için de çok fazla içerik çıkarabilinecek, milat taşı niteliğinde, içerik sağlayıcıların can dostu bir oyun olmuştu.

Bu sayede oldukça fazla bir kitleye ulaşan Minecraft, bugün hala oldukça iyi bir pazar payına sahip olmakla birlikte, 2010-günümüz oyunculuk şeridinin başlangıcı ve bir kültürün doğuşu olarak kabul edilmekte. Minecraft, bir dönemin kültü ve oyun sektörünün 2000-2010 arasında yoğunlaştığı “hikaye” altyapısından, “özgür dünya-yaratıcılık” modeline dönmesindeki temel kahraman oldu.