Yenimahalle Belediyesi Espor Klübü Röportajı


Ülkemizde son yılların en büyük çıkışını yakalamış olan ve tüm dünya tarafından spor dalı olarak kabul edilen Espor furyasına, Ankara’nın Yenimahalle Belediyesi’de katıldı, Keyifli röportajımızı Yenimahalle Belediyesi Espor’un CS:GO koçu ile gerçekleştirdik.

Yenimahalle Belediyesi Espor CS:GO takımı nasıl kuruldu? Takımdaki oyuncular birbirini tanıyor muydu yoksa takımın kurulmasıyla birlikte mi tanıştılar?

Yenimahalle belediyesi spor kulübü olarak amacımız, Türkiye’de bir ilki başararak, belediyemiz bünyesinde bulunan spor branşları arasına geleceğin sporu olarak adlandırılan elektronik sporları da dahil edip, belediyemiz sınırları içerisinde bulunan ve tüm Ankara’yı kapsayacak bir eğitim kursu oluşturmak oldu. 

Bu aşama da Yenimahalle belediyesi spor kulübü başkanı Mustafa Zeki’ye bize bu imkanı tanıdığı ve gerekli ortamın sağlanması için attığı büyük adımlar içinde teşekkür ediyoruz.

Bu değerli adımı attıktan sonra hangi oyunlar da espor takımları kuracağımızı düşünmeye başladık ve ilk adımı CS:GO oyununda bir takım kurmak ile atmış olduk. 

Takımımızdaki oyuncular birbirleri ile sürekli olarak online ortamlarda rakip olarak oynayan oyunculardan oluşuyor.Bizim tagımız altında ise ilk defa yan yana oynuyorlar. 

Peki Şuan takımda kimya nasıl ? Oyuncular birbirine alıştı mı yoksa alışma süreci devam ediyor mu?

CS:GO oyunu tamamen komplike bir takım oyunu olduğu için alışma süreci tabiki devam ediyor. Ve zaman alacaktırda. Potansiyellerinin farkında olan oyuncularımız şu ana kadar başarılı bir grafik sergilemekteler. Umarız bu başarılı süreci daha da uzatabiliriz.

Yenimahalle Belediyesi Espor Kulübü’nün kuruluş dönemi nasıl gerçekleşti?

Ankara’da bulunan bazı belediyelerin espor branşı kurup takımlar oluşturacaklarını biliyorduk. İlk olma yolunda hızlı adım atmanın önemini bildiğimiz için hiç durmadan çalışmalara başladık. Sponsorluk görüşmeleri, takım oyuncularıyla yapılan toplantılar, gaming room oluşturma aşaması gibi süreçleri atlattıktan sonra nihayet bu kuruluş gerçekleşmiş oldu.

Takım koçu olarak görevleriniz neler?

Her takım koçu gibi takımın tüm dinamiklerini takip ediyorum. Tüm ihtiyaçlarını karşılama aşamasında spor kulübü başkanımız Sayın Mustafa Zeki ile karşılıklı istişarelerde bulunup oyuncularımıza geri dönüşler sağlıyorum.

Aynı zamanda kendi oyunumuda sıcak tutmam lazım bununda farkındayım. Koç olarak katılacağımız resmi turnuvalar da yedek oyuncu görevinide üstlenmiş bulunmaktayım.

Yenimahalle Belediyesi size ne gibi imkanlar sunuyor? Gelecek için sunacakları imkanları varmı?

Bu aşamada belediyemiz bizlere maddi konularda yardımda bulunuyor. Örnek vermek gerekirse katıldığımız online ve offline turnuvaların katılım paraları, forma basım ücreti, yol masrafları, yemek ve içecek masrafları ve gittiğimiz şehir dışı turnuvalar da konaklama masrafları belediyemiz tarafından karşılanıyor. Gelecek için tüm oyunlarda takım kurma fikrimiz hayata geçtiğinde ve sponsor sayımız arttığında tabiki farklı imkanlar doğacaktır.

Takım olarak kısa ve uzun vadede hedefleriniz neler?

Kısa vadede katıldığımız tüm turnuvalardan başarı ile ayrılmak istemekteyiz. Uzun vadede ise ulusal ve uluslararası turnuvalarda ses getirme amacında olacağız. Bunun çok zor bir süreç olduğunun farkındayız ancak imkansız olmadığınıda biliyoruz.İleride Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu tarafından kurulacak olan belediyeler liginde oynayıp şampiyon olma düşüncesi içerisindeyiz.

Koç olarak dünya çapında hangi takımları takip ediyorsunuz? Örnek aldığınız bir takım varmı?

Hemen hemen tier 1-2-3 takımların tümünü sosyal medya hesaplarından ve twitch üzerinden takip etmeye çalışıyorum.Örnek aldığımız takımlar avrupa seviyesinde takımlar değil açıkçası. Türkiye’den Sangal,LOG,Turkey5 gibi başarılı takımları örnek almaktayız.

Şuanki konumunuz hedefleriniz için yeterli mi , daha üst seviyelere çıkmak için çalışıyor musunuz?

Oyuncu olarak başladığım espor kariyerime daha sonraları organizatör olarak devam ettim. Bu aşamada ise takım koçluğu ve FPS menejer görevlerini üstlenmiş bulunmaktayım.Şu anda acele etmiyorum yükselmek için. Verilen her görevi başarılı şekilde yapmaya çalışıyorum sadece.

CSGO’nun Espor içindeki yerini nasıl tanımlarsınız?

Bana göre esporun bu kadar büyümesi ve popüler hale gelmesini sağlayan çıkış oyunu Counter Strike’dır. Kendimde Counter Strike kökenli bir oyuncu olarak benim için önemi büyük oluyor haliyle. Devasa bütçesi ve seyir zevki ile asla vazgeçilmez yerini hep korudu ve koruyacaktırda. Bundan yıllar önce PUBG,Fortnite,LOL gibi oyunlar henüz yokken Counter Strike vardı. Yıllar sonra belki bu oyunlar olmayacak ancak Counter Strike hep olacak diye düşünmekteyim.

Neden Espor sektörü? Neden CS:GO?

Sürekli olarak iç içe olduğum bir sektördü zaten. Geçmişimde de 2003-2004 yıllarından bu yana oynadığım bir oyundu.Daha sonraları oyunculuktan ziyade para kazanma odaklı olarak giriştim sektöre. Başarılıda olduğumu görüyorum.

Şuanda hedefleriniz doğrultusunda kazanmak istediğiniz başarılarınızın en önde geleni nedir?

ESL Türkiye şampiyonluğu benim ve takımımız için ilk ve en önemli hedef olarak durmakta. 

Genç ve yetenekli Esporcuları değerlendirmek amacı ile bir akademi takımı kurmayı düşünüyor musunuz?

As takımlarımızın yanında akademi takımlarımızıda oluşturacağız. Zaten belediyemiz bünyesinde açılan espor kurslarının asıl amacı ilk etapta akademi takımları oluşturmak. Belirlediğimiz global ve popüler oyunlarda kuracağımız her as takımın birde akademi takımı olacak

Takımınızın imkanları nasıl, sponsor açısından sıkıntı çekiyor musunuz ?

Büyük bir bilişim firması ile sponsorluk sözleşmesi imzalamak üzereyiz. Markayı yakında duyuracağız. Sponsorluk açısından bu günlerde her espor takımı kadar sıkıntı çekmekteyiz. 

Ülkemizde Espor alanında ilkler olsa da henüz büyük bir başarı yakalayamadık siz bu başarıyı yakalayacağınıza inanıyor musunuz ?

Belediye bazında değerlendirmek daha doğru olacaktır. Sonuç olarak bağımsız bir yatırımcı ya da girişimcinin takımı değil belediyenin takımıyız. Bu yüzden yakalayacağımız başarı da bu ölçekte olacaktır diye düşünmekteyim. Bulunduğumuz şehrin en iyi takımını oluşturup daha sonra Türkiye çapında başarılar kovalayacağız.

Son olarak Espor sektörüne adım atmak isteyen hevesli gençlere önerileriniz nelerdir?

Çok fazla sabırlı olmaları. Avrupa ve Dünya seviyesinde hızlı ileryemiyoruz maalesef. Bu yüzden başarı için her sporcu gibi uyku,beslenme ve dinlenme aşamalarına dikkat edip bolca antreman ve sabır.

Bizler de bu röportaj için bize değerli vaktini ayıran Yenimahalle Espor Takım Koçu Mustafa İVGEN ‘e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.